Scroll To Top
TXSWA logo image. click to go to home page  

Collin Street Bakery ad Collin Street Bakery ad

LoneStarGridiron ad LoneStarGridiron ad

Last Update:
Sunday, March 7, 2021 9:17 AM

The 2020 Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association's All-State Football Teams

Order an All-State Award Plaque to memorialize your selection to the All-State team. Order info is in the column on the right side of this page.


Class:   6A      5A      4A      3A      2A


Class 6A

 

Coach of the Year - Austin Westlake’s Todd Dodge was the Coach of the Year, leading the Chaparrals to a 14-0 record.

 

Austin Westlake junior quarterback Cade Klubnik and Denton Guyer senior defensive lineman Cooper Lanz are the Players of the Year on the Texas Sports Writers Association’s Class 5A All-State Football Team.

 

Klubnik passed for 3,495 yards and 35 touchdowns with only three interceptions in leading Westlake to the Division I state title. He also rushed for 583 yards and 15 touchdowns. Lanz, who signed with Baylor, had 129 tackles, 30 of them for losses, including 14 sacks along with 24 quarterback pressures. 

Austin Westlake’s Todd Dodge was the coach of the year, leading the Chaparrals to a 14-0 record.

 

FIRST TEAM

Offense

Guards Jaeden Roberts, North Shore, 6-5, 370, sr.; Caleb Rodkey, Ridge Point, 6-5, 335, sr.

Tackles Savion Byrd, Duncanville, 6-7, 315, sr.; Kameron Dewberry, Atascocita, 6-4, 316, jr.

Center Bryce Foster, Katy Taylor, 6-6, 325, sr. 

Wide receivers Brady Boyd, Southlake Carroll, 6-2, 185, sr.; Shadrach Banks, North Shore, 6-1, 225, sr.

Tight end Landen King, Atascocita, 6-5, 226, sr.

Quarterback Cade Klubnik, Austin Westlake, 6-3, 185, jr.

Running backs Owen Allen, Southlake Carroll, 6-0, 190, soph.; Jaydon Blue, Klein Cain, 5-11, 205, jr.; Ollie Gordon, Euless Trinity, 6-2, 205, jr.  

Fullback Nathan Livingston, Cypress Park, 6-1, 194, jr.

All-purpose Joseph Manjack IV, Tomball Memorial, 6-4, 200, sr.

Place-kicker  Michael Mayfield, Denton Guyer, 5-11, 170, sr.

 

Defense

Linemen Cooper Lanz, Denton Guyer, 6-4, 250, sr.; Byron Murphy, DeSoto, 6-2, 305, sr.; Stone Eby, Flower Mound, 6-4, 250, sr.; Will Evans, C.E. King, 6-5, 245, sr.

Linebackers Grady Brewer, Rockwall-Heath, 6-0, 233, sr.; Tyson Hatnot, Hays Consolidated, 6-0, 175, sr.; Aidan Siano, Prosper, 6-1, 220, sr.; Dylan Hazen, College Park, 6-1, 220, sr.

Secondary Denver Harris, North Shore, 6-1, 180, jr.; Kelekolio Linton, Pearland, 5-11, 180, sr.; Colby Huerter, Katy Tompkins, 6-0, 185, sr.; Will Agnew, Hays Consolidated, 6-1, 205, sr.

Punter Scott Stanford, Katy Seven Lakes, 6-0, 185, jr.

Kick returner Lenard Lemons, Arlington Martin, 5-11, 170, sr.

 

SECOND TEAM

Offense

Guards Jack Gullett, Austin Vandegrift, 6-5, 260, sr.; Jason Iwabuchi, Hays Consolidated, 5-11, 205, sr.

Tackles Hayden Conner, Katy Taylor, 6-5, 335, sr.; (tie) Conner Robertson, Austin Westlake, 6-4, 300, jr.; Gabe Blair, Denton Guyer, 6-3, 305, sr.

Center Vasileios "Bill" Katsigiannis, Katy High, 6-0, 250, sr.

Wide receivers Landon Sampson, Southlake Carroll, 6-0, 175, jr.; Roderick Daniels, Duncanville, 5-9, 160, sr.

Tight end Cameron Harpole, Prosper, 6-4, 220, sr.

Quarterback – Dematrius Davis, North Shore, 6-0, 195, sr.

Running backs Jalen Davis, Katy High, 5-10, 190, sr.; Seth Davis, Katy High, 5-6, 160, soph.; Jerrell Wimbly, C.E. King, 6-1, 210, soph.

Fullback Sherman Smith, Katy Tompkins, 5-7, 182, sr.

All-purpose Michael Boudon, Hays Consolidated, 6-4, 195, sr.

Place-kicker Colby Sessums, Northwest Eaton, 6-1, 170, sr.

 

Defense

Linemen Shemar Turner, DeSoto, 6-4, 285, sr.;  Cal Varner III, Katy High, 6-4, 215, sr.; Charles Esters III, Cedar Hill, 6-4, 245, sr.; Caleb Lewis, Cibolo Steele, 6-2, 218, sr.  

Linebackers Terrance Cooks, Shadow Creek, 6-3, 208, sr.; Barrett Baker, Southlake Carroll, 6-2, 195, jr.; Kendrick Blackshire, Duncanville, 6-2, 250, sr.; Morice Blackwell, Arlington Martin, 6-2, 205, sr.

Secondary Trevor Woods, Katy Taylor, 6-2, 180, sr.; Deuce Harmon, Denton Guyer, 5-10, 185, sr.; Isaiah Nwokobia, Dallas Skyline, 5-10, 170, jr.; (tie) Lucas Mireur, Austin Westlake, 6-1, 180, sr.; Caleb McGarity, San Antonio Brennan, 5-7, 155, sr.;

Punter Cooper Hicks, Arlington, 5-11, 170, sr.

Kick returner Terran Limuel, Odessa Permian, 5-9, 160, jr.

 

THIRD TEAM

Offense

Guards Neto Umeozulu, Allen, 6-4, 300, jr.; Judge Niland, Lake Travis, 6-4, 253, sr.

Tackles Ronnie Garza, Edinburg Vela, 6-6, 295, sr.; Hunter Smith, Rockwall-Heath, 6-5, 302, sr.

Center Dylan Anderson, Southlake Carroll, 6-3, 260, sr.

Wide receivers Jay Fair, Rockwall-Heath, 5-11, 178, jr.; Jerand Bradley, DeSoto, 6-5, 205, sr.

Tight end (tie) RJ Maryland, Southlake Carroll, 6-4, 210, jr.; Brennan Ray, Rockwall, 6-2, 220,  jr.

Quarterback Kaidon Salter, Cedar Hill, 6-2, 190, sr.

Running backs Damien Martinez, Lewisville, 6-0, 220, jr.; Israel Morgan, Round Rock, 5-9, 180, sr.; (tie) Richard Rodriguez Jr., Tomball Memorial, 5-11, 185, jr.; Preston Landis, Rockwall-Heath, 5-11, 193. sr;

Fullback Josiah Garcia, San Antonio Marshall, 5-6, 165, sr.

All-purpose Ahmonte Watkins, Klein Forest, 5-11, 171, sr.

Place-kicker Grant Nickel, Grand Oaks, 5-11, 155, sr.

 

Defense

Linemen Landyn Watson, Hutto, 6-3, 230, sr.; Joshua Gonzalez, San Antonio Stevens, 6-3, 295, sr.; Oghenemine Imarah, Bridgeland, sr. Pryce Yates, San Antonio Reagan, 6-4, 245, sr.

Linebackers Josiah Carrillo, San Antonio Roosevelt, 5-8, 185, sr.; Matteo Bianchi, McKinney Boyd, 6-4, 210, sr.; Shepherd Bowling, Katy High, 6-0, 210, sr.; (tie) Jack Janis, Tyler Legacy, 6-2, 220, sr.; Wesley Smith, Midland Lee, 6-0, 205, jr.; Brock Hayward, Northwest Eaton, 6-1, 225, jr.

Secondary – Johnny Smith-Rider, Haltom, 5-9, 180, sr.; Marquan Pope, Denton Guyer, 6-1, 200, jr.; Hunter Washington, Katy High, 6-0, 175, sr.; Robert Fitzgerald, Dallas Jesuit, 5-11, 205, sr.

Punter Connor Dailey, McKinney Boyd, 5-9, 175, sr.

Kick returner Emon Allen, Cedar Park Vista Ridge, 5-9, 170, sr.

 

HONORABLE MENTION

Offense

Guards Heston Edwards, Northwest Eaton, 6-5, 300, sr.; Dakari Fantroy, Duncanville, 6-1, 265, jr.; Angel Lopez, Brandeis, 6-2, 280, sr.; Brayden McMullen, Round Rock, 6-3, 285, sr.; Jacob Paez, Edinburg North, sr.

Tackles  Jackson Andrews, Schertz Clemens, 6-4, 280, sr.; Erick Cade, Denton Braswell, 6-6, 315, sr.; Devon Campbell, Arlington Bowie, 6-4, 320, jr.; Harrison Donovan, Austin High, 6-0, 265, sr.; Logan Cluff-Amperse, Rockwall, 6-9, 330, sr.; Hunter Erb, Northwest Eaton, 6-6, 315, jr.; Hayden Mann, Harlingen, 6-2, 268, sr.; Damian Martinez, United South, 6-3, 290, sr.; Drew Moss, Richardson, 6-4, 251, sr.; Ethan Schlundt, Tomball, 6-5, 295, sr.; Daymeonn Vercher, United South, 6-4, 315, jr.

Centers Yonas Daniel, Northwest Eaton, 6-0, 280, jr.; Matthew Lee, Austin Vandegrift, 6-2, 285, sr.; Robert Rigsby, Converse Judson, 6-3, 310, sr.; Jacob Tracy, Lake Travis, 5-11, 250, sr.

Wide receivers Nick Anderson, Austin High, 5-11, 175, sr.; Monaray Baldwin, Killeen Shoemaker, 5-10, 170, sr.; Quin Canada, McAllen, 6-2, 160, sr.; Shy Stephens-Deary, Odessa Permian, 5-11, 160, sr.;  Dylan Goffney, Bridgeland, 6-1, 195, sr.; Shane Johnson, San Antonio Johnson, 6-2, 185, sr.; Jalen Leifeste, San Angelo Central, 5-10, 170, sr.;  Teddy Knox, The Woodlands, 5-11, 165, sr.; John Paul Richardson, Ridge Point, 6-1, 180, sr.;  Cameron Smith, Denton Braswell, 6-1, 180, sr.; Jalin Spells, San Antonio Brennan, 6-2, 190, sr.; Isaiah Stevens, Lewisville, 6-3, 190, sr.; J. Michael Sturdivant, Flower Mound Marcus, 6-1, 165, sr.; Jaedon Wilson, DeSoto, 6-2, 170, sr.

Tight ends Dylan Adams, Richardson Pearce, 6-5, 235, sr.; Xzavior Kautai, Euless Trinity, 6-2, 220 sr.; Lance Mason, Rockwall-Heath, 6-3, 221, jr.

Quarterbacks General Booty, Allen, 6-3, 194, sr.; Kyle Brown, Cedar Park Vista Ridge, 6-1, 185, sr.; Bishop Davenport, Spring, 6-2, 180, jr.; Kyron Drones, Alvin Shadow Creek, 6-3, 210, sr.; Braedyn Locke, Rockwall, 6-1, 180, jr.; Jalen Milroe, Katy Tompkins, 6-2, 190, sr.; Garrett Nussmeier, Flower Mound Marcus, 6-2, 180, sr.; Ty Reasoner, SA Johnson, 6-1, 180, sr.; Mikey Serrano, Midland Lee, 6-0, 195, sr.; Conner Weigman, Cypress Bridgeland, 6-3, 205, jr.   

Running backs Brian Benavides, United South, 5-7, 170, sr.; Aaron Dumas, El Paso Americas, 5-9, 190, sr.; Jesse Hernandez, Weslaco, 5-7, 180, sr.; Samari Howard, Temple, 5-7, 170, jr.; Keith Jackson, Ridge Point, 6-0, 205, sr.; Jordan Johnson, Allen, 5-9, 165, sr.; LJ Johnson, Cy-Fair, 5-10, 170, sr.; De’Anthony Lewis, Converse Judson, 6-1, 185, sr.; Alton McCaskill, Oak Ridge, 6-1, 185, sr.; Jamarion Miller, Tyler Legacy, 5-10, 190, jr.; Zane Minors, Austin Westlake, 5-11, 188, sr.; Harold Perkins, Cypress Park, 6-2, 200, jr.; BJ Phillips, Denton Guyer, 6-0, 215, jr.; Noelle Whitehead, Lake Highlands, 5-6, 140, jr.; Makhilyn Young, Midland Lee, 5-10, 180, jr.

Fullbacks Reed Baumann, Tomball Memorial, 5-11, 235, sr.; Prince Borten, Cy-Fair, 5-9, 180, sr.; Jathan Caldwell, Dickinson, 6-3, 205, sr.; Pablo Tovar, Laredo Nixon, 6-0, 185, sr.

All-purpose DeAndre Exford, Killeen Shoemaker, 5-7, 190, sr.; Jeshari Houston, Abilene, 6-0, 180, sr.; Jace Washington, Haltom, 6-4, 205, sr.; Carter Whitefield, McKinney Boyd, 6-1, 215, jr.

Place-kickers Carter Brown, Pearland Dawson, 6-1, 185, jr.; Nathan Ellisor, Lake Travis, 6-0, 161, sr.; Charlie Fournier, Austin Vandegrift, 6-1, 162, sr.; Austin Hosier, Smithson Valley, 5-9, 175, sr.; Caleb Mendez, Pearland, 5-11, 180, sr.

 

Defense

Linemen Jarra Anderson, Cypress Park, 6-1, 236, soph.; Treviance Bronson, Katy Taylor, 6-4, 290, sr.; Cicero Caston, Weatherford, 6-3, 194, sr.; Dion Daniels, Tyler Legacy, 6-4, 265 sr.; Luke Dodds, Round Rock, 6-4, 230, sr.; Ola Fakailoatonga, Euless Trinity, 5-10, 240, jr.; Humberto Garcia, Brownsville Hanna, 5-10, 225, jr.; Jayden Gray, Northwest Eaton, 6-3, 245, sr.; Josh Green, Brandeis, 6-1, 225, sr.; Nathan Huerta, Harlingen, 6-0, 250, jr.; Tucker Harrison, Austin Vandegrift, 6-1, 170, jr.; Garfield Lawrence, Tyler Legacy, 6-4, 240, sr.; Dante Lopez, Mission, 6-1, 258, sr.; Trey Moore, Smithson Valley, 6-3, 245, sr.; Drew Moss, Richardson, 6-4, 251, sr.; Adonte Wilkerson, San Antonio Roosevelt, 6-0, 215, sr. 

Linebackers Luis Balderas, Mission, 5-8, 180, jr.; Hunter Blanchette, Fort Bend Austin, 6-2, 185, sr.; Justin Cappadona, Edinburg North, sr.; Ty Casey, San Angelo Central, 5-11, 185, jr.; Jordan Crook, Duncanville, 6-0, 220, jr.; Gage Elder, Rockwall, 6-0, 215, sr.; Aano Filoialii, Katy Taylor, sr.; Richard Flores, San Antonio Marshall, 6-0, 220, sr.; Dawson Hunt, Rockwall, 6-3, 215, sr.; Trevell Johnson, Arlington Martin, 6-0, 205, jr.; Mason Jolley, Prosper, 6-2, 210, sr.; Micah Lopez, PSJA North, 6-1, 210, sr.; LD Martin, Euless Trinity, 6-1, 206, sr.; Marsel McDuffie, South Grand Prairie, 6-2, 220, sr.; Ty Johnson, Dallas Skyline, 6-1, 195, sr.; Nick Morris, Austin Westlake, 6-3, 225, sr.; Frank Osagiede, Ridge Point, 6-1, 212, sr.; KC Ossai, Conroe Oak Ridge, 6-2, 222, sr.; Byron Robertson, Alvin Shadow Creek, 6-0, 190, sr.; Steven Powers, El Paso Franklin, 6-0, 200, jr.; Joe Sniffin, Belton, 6-1, 212, sr.; Austin Skoglund, Austin Vandegrift, 6-2, 215, sr.; Ethan Wesloski, McKinney Boyd, 6-2, 220, jr.; Taurean York, Temple, 5-11, 205, soph.; Ethan Zamora, Weslaco, 6-1, 195, sr.; Ezvyn Zuniga, Harlingen, 5-11, 195, sr.

Secondary Anthony Ambriz, Brownsville Hanna, 5-7, 150, jr.; Logan Arnold, Austin Vandegrift, 5-11, 175, sr.; Kaden Baze, Odessa Permian, 6-1, 185, jr.; Donovan Dreighton, San Antonio Brennan, 6-2, 200, sr.; Christian Espinoza, Flower Mound Marcus, 5-11, 165, sr.; Jaylen Lane, Alvin Shadow Creek, 6-0, 180, sr.; Ashton Levels, DeSoto, 6-0, 165, sr.; Bryce McMorris, Bridgeland, 6-0, 175, sr.; Jalen Rainey, Brandeis, 6-3, 190, sr.; Ben Roberts, Northwest Eaton, 6-4, 195, jr. ; Jorge Rodriguez, United South, 5-10, 175, sr.; Jacob Schaeffer, Euless Trinity, 6-1, 185, jr.; Savonte Sanford, Harker Heights, 6-3, 205, sr.;  Kolbey Taylor, Pasadena Memorial, 6-4, 185, sr.; Blake Thompson, Fort Bend Elkins, 6-0, 175, sr.; Richard Toney, Arlington, 5-11, 175, sr.; Cruz Untz, Cibolo Steele, 5-8, 170, sr.

Punters  Nick Hernandez, San Antonio Reagan, 6-0, 185, sr.; Caden McNeese, Allen, 5-10, 170, sr.; Grant Nickel, Grand Oaks, 5-11, 155, sr.; Ben Scott, Austin Vandergrift, 5-11, 180, sr.

Kick returners Robert Fitzgerald, Dallas Jesuit, 5-11, 205, sr.; C.J. Guidry, Alvin Shadow Creek, 5-10, 160, sr.; Michael Taaffe, Austin Westlake, 6-0, 175, sr.


Class 5A


Coach of the YearDenton Ryan’s Dave Henigan and Liberty Hill’s Kent Walker shared coach of the year honors. Henigan led his team to the Division I state title. Walker took over after his brother, Jeff, died of cancer, and was 4-1, losing to Crosby 62-61 in the Division II semifinals.

 

Player of the Year - Aledo running back DeMarco Roberts and defensive back Bryan “BJ” Allen are the Texas Sports Writers Association’s Class 5A All-State Football Team.

 

Roberts, who signed with Lamar University, rushed for 2,266 yards with 39 touchdowns. Allen, a junior who is a four-star prospect, had 67 tackles, 56 of them solos. Roberts and Allen helped Aledo win the Division II state title.

 

FIRST TEAM

Offense

Guards Connor Heffernan, Georgetown, 6-5, 250, sr.; Pedro Posadas, Weslaco East, 6-2, 315, sr.

Tackles Trent Robinson, Lovejoy, 6-2, 291, sr.; (tie) Matthew Wykoff, Magnolia, 6-5, 310, sr.; Jack Leyrer, Highland Park, 6-7, 290, sr.

Center – (tie) Will Gibson, Highland Park, 6-5, 290, sr.; Daniel Gonzalez, Seguin, 6-1, 245, sr.

Wide receivers Reid Westervelt, Lovejoy, 6-3, 205, sr.; Billy Bowman, Denton Ryan, 5-11, 158, sr.

Tight end Ja’tavion Sanders, Denton Ryan, 6-4, 240, sr.

Quarterback (tie) Seth Henigan, Denton Ryan, 6-3, 205, sr.; Ryder Hernandez, Cedar Park, 6-0, 195, sr.

Running backs DeMarco Roberts, Aledo, 5-9, 170, sr.; Blake Simpson, Liberty Hill, 6-2, 215, sr.; Deniquez Dunn, Crosby, 5-11, 181, sr.

Fullback Markevion Haynes, Longview, 5-10, 215, sr.

All-purpose Reggie Branch, Crosby, 6-1, 180, sr.

Place-kicker Trevor Helburg, Crosby, 5-11, 175, jr.

 

Defense

Linemen Ed Bobino, Huntsville, 6-3, 305, sr.; Clayton Smith, Texas High, 6-5, 225, sr.; (tie) Kam Washington, Mansfield Summit, 6-2, 265, sr.; Tre Emory, Mount Pleasant, 6-3, 302 jr.; Eric Goodman, A&M Consolidated, 6-2, 209, sr.

Linebackers DJ Arkansas, Denton Ryan, 6-2, 205, sr.; Shelby Battles, Cedar Park, 6-0, 210, sr.; Micah Young, Southside, 6-1, 210, sr.; Phillip Joest, Lovejoy, 6-0, 210, sr.

Secondary Bryan “BJ” Allen, Aledo, 6-0, 181, jr.; Chase Lowery, Frisco, 6-0, 185, sr.; Ty Marsh, Denton Ryan, 5-10, 175, sr.; Lyrik Rawls, Marshall, 6-2, 203, sr.

Punter Ethan Laing, Boerne Champion, 5-11, 200, sr.

Kick returner Jordan Woodberry, Huntsville, 5-11, 170, sr.

 

SECOND TEAM

Offense

Guards Cole Hutson, Frisco, 6-5, 300, jr.; Tavion Sterling, Longview, 6-1, 285 sr.;

Tackles Luke Williams, Cedar Park, 6-6, 305, sr.; Ean Quattro Perez, Corpus Christi Veterans Memorial, 6-4, 290, jr.

Center Jack Masters, Dripping Springs, 6-3, 295, sr.

Wide receivers Keithron Lee, Rudder, 5-11, 175, sr.; Eric McAlister, Azle, 6-4, 195, sr.

Tight end – Juan Davis, Everman, 6-3, 222, sr.

Quarterback Sawyer Robertson, Lubbock Coronado, 6-4, 205, sr.

Running backs Roderick Brown, College Station, 5-11, 200, sr.; Damon Bankston, Katy Paetow, 5-11, 185, sr.; Kaden Meredith, Longview, 5-9, 185, sr.

Fullback Michael Lewis, McAllen Memorial, 5-8, 185, sr.

All-purpose JoJo Earle, Aledo, 5-10,170, sr.

Place-kicker Josh Click, Frisco Lone Star, 6-3, 185, sr.

 

Defense

Linemen McCoy Casey, Crosby, 6-1, 240, jr.; E’Maurion Banks, Wichita Falls Rider, 6-5, 296, sr.; Caden Anderson, Aledo, 6-0, 190, sr.; Hunter Hewitt, Cedar Park, 6-4, 230, sr.

Linebackers Andon Thomas, Liberty Hill, 6-0, 220, jr.; Jaice Beck, Nederland, 6-0, 200, jr.; William Alexander, Magnolia, 6-0, 215, jr.; Kybrien Jackson-Jamerson, Longview, 6-1, 200, sr.;

Secondary Keebler Wagoner, Denison, 5-8, 175, sr.; Chief Collins, Lovejoy, 6-0, 185, sr.; Ethan Minor, Huntsville, 5-11, 165, sr.; Travion Ates, Tyler, 6-0, 185, sr.

Punter Devin Samples, Lubbock Coronado, 6-3, 160, sr.

Kick returner Jalon Rock, Mansfield Summit, 5-10, 170, sr.

 

THIRD TEAM

Offense

Guards – Ollie Swope, Amarillo Tascosa, 6-4, 330, sr.; Kyle Lofye, Frisco Lone Star, 6-4, 274, jr.;

Tackles Rocco O’Keefe, Aledo, 6-4, 260, sr.; (tie) Reuben Fatheree II, Richmond Foster, 6-8, 275, sr.; Jacoby Jackson, Mansfield Summit, 6-5, 300, sr.

Center Jace Lowe, Cleburne, 6-3, 295, jr.; Greer Rush, Frisco, 6-4, 290, sr.

Wide receiversCameron O’Banan, Dripping Springs, 6-1, 190, sr.; Cody Jackson, Richmond Foster, 6-1, 175, sr.

Tight end Elijah Arroyo, Frisco Independence, 6-5, 220, sr.

Quarterback (tie) Eddie Lee Marburger, Sharyland Pioneer, 6-2, 200, sr.; Ralph Rucker, Lovejoy, 6-0, 180, sr.

Running backs Deuce Jones, Mansfield Timberview, 5-9, 180, sr.; Noah Garcia, Abilene Cooper, 5-9, 175, sr.; Micah Williford, New Braunfels Canyon, 5-9, 180, sr.

Fullback Caleb Evans-Pickens, New Caney Porter, 5-9, 175, sr.

All-purpose Preston Alford, Dripping Springs, 5-10, 190, jr.

Place-kicker Justin Bohrer, Cedar Park, 5-9, 145, sr.

 

Defense

Linemen Daylan Pena, Corpus Christi Veterans Memorial, 6-1, 245, sr.; Taylor Steele, Colleyville Heritage, 6-0, 215, sr.; Jaydon Williams, South Oak Cliff, 6-1, 190, sr.; Kyler Jordan, Lubbock Cooper, 6-3, 240, jr.

Linebackers Jaxson Slanker, College Station, 6-0, 205, jr.; Luke Lingard, Colleyville Heritage, 6-1, 205, sr.; Mason Conner, Wichita Falls Rider, 6-2, 185, sr.; Brandon Adame, Mercedes, 5-10, 190, sr.; Nico Keramidis, Cleburne, 5-9, 175, sr.

Secondary Ryan Bulthuis, Sharyland Pioneer, 5-9, 165, sr.; Adari Hauley, Fort Bend Marshall, 5-11, 187, jr.; Christian Jackson, Fort Bend Marshall, 6-2, 180, sr.; (tie) Josiah Gaetani, Montgomery, 5-9, 155, sr.; Jack Patterson, Kerrville Tivy, 6-1, 175, sr.

Punter Ralph Rucker, Lovejoy, 6-0, 200, sr.

Kick returner Nick Darcus, Wichita Falls Rider, 5-9, 165, sr.

 

HONORABLE MENTION

Offense

Guards Angel DeLa Garza, Southside, 6-0, 225, sr.; Hunter Crump, Victoria East, 6-1, 270, sr.

Tackles – Alejandro Avila, McAllen Memorial, 6-3, 305, jr.; Drake Bequeaith, Grapevine, 6-6, 250, jr.; Adrian Bernal, Edcouch-Elsa, 6-1, 270, sr.; Garrett Feiden, Whitehouse,6-1, 240, sr.; Cory Hendrix, College Station, 6-5, 305, jr.; Rhett Larson, A&M Consolidated, 6-5, 295, jr.; Daylen Moses, Victoria West, 6-2, 240, sr.; Roman Ramirez, San Antonio Southwest, 6-0, 265, sr.; Dorion Strawn, Ennis, 6-5, 305, sr.; Elvis Stricklin, Boerne Champion, 6-4, 255, sr.; Christian Webb, Longview Pine Tree, 6-3, 270, sr.; Tim Wyatt, Dallas White, 6-4, 276, sr.

Centers Kingston Leota, Richland, 5-9, 276, sr.; Greer Rush, Frisco, 6-4, 290, sr.

Wide receivers – Gunnar Abseck, Cedar Park, 5-9, 155, sr.; Josh Cameron, Cedar Park, 6-2, 195, sr.; Josiah Cantu, Mercedes, 5-10, 165, sr.; Tristan Castillo, Sharyland Pioneer, 5-9, 165, sr.; Rian Cellers, Texas High, 6-1, 180, sr.; Cameron De La Pena, Corpus Christi Veterans Memorial, 5-9, 165, jr.; Nate Denney, Georgetown, 5-10, 190, sr.; Raymond Gay, Red Oak, 6-0, 175, sr.; Ketron Jackson, Royse City, 6-1, 190, sr.; Kyndon Fuselier, Nederland, 5-11, 170, jr.; AJ Gonzaque, Mission Veterans Memorial, 6-2, 190, sr.; Jaylen Herman, Crosby, 6-0, 165, sr.; Chris Marshall, Fort Bend Marshall, 6-4, 190, jr.; Eli Martinez, Lubbock Coronado, 5-9, 163, sr.; Hal Presley, Mansfield Summit, 6-3, 190, sr.; Ranse Radtke, Wichita Falls Rider, 6-2, 189, sr.

Tight ends Jason Llewellyn, Aledo, 6-5, 235, jr.; Griffin Edwards, Grapevine, 6-6, 225, sr.; Marcus Collins, Magnolia West, 6-3, 225, sr.

Quarterbacks Blake Buzzell, Victoria West, 6-1, 185, sr.; Collin Drake, Ennis, 6-1, 200, sr.; Simeon Evans, Mansfield Timberview, 6-0, 185, sr.; EJ Ezar, Rudder, 5-11, 190, jr.; DJ Freeman, Longview Pine Tree, 5-9, 155, sr.; Roland Harvey, Fort Bend Marshall, 6-1, 195, sr.; Jett Huff, College Station, 5-9, 180, jr.; Chris Lee, Azle, 6-3, 200, jr.; Travis Moore, Magnolia, 5-8, 175, sr.; Austin Novosad, Dripping Springs, 6-3, 180, soph.; Micah Rodriguez, Seguin, 5-9, 180, sr.; Jacob Rodriguez, Wichita Falls Rider, 6-2, 223, sr.; Brayden Schager, Highland Park, 6-3, 210, sr.; Carter Senterfitt, Corpus Christi Veterans Memorial, 6-3, 195, sr.; Mason Shorb, Leander Rouse, 6-3, 160, soph.; Nash Villegas, CC Flour Bluff, 6-5, 240, jr.

Running backs Cleo Chandler, Cleburne, 5-10, 205, sr.; Mitch Hall, Magnolia, 5-9, 185, sr.; Sutton Lake, A&M Consolidated, 5-11, 180, sr.; Josh Mazyck, Nederland, 5-8, 165, sr.; Andre Mitchell, San Antonio Southwest, 5-11, 160, sr.; Dareion Murphy, Floresville, 6-1, 198, jr.; Chase Patek, Victoria West, 5-8, 185, sr.; Carlos Pena, La Joya Palmview, 5-8, 185, sr.; Caleb Texada, Grapevine, 5-9, 175, jr.; Jalen Washington, Montgomery, 5-9, 185, jr.; Marques Washington, Seguin, 5-8, 165 sr.   

Fullbacks  Justin Galan, Edcouch-Elsa, 5-10, 175, sr.; Quaterian Riles, Huntsville, 6-0, 215, sr.

All-purpose Avery Bowen, Weslaco, 6-0, 195, sr.; Caleb Camarillo, Southside, 5-11, 180, sr.; Rayden Campbell, CC Flour Bluff, 5-11, 180, sr.  

Place-kickers Nick de las Alas, Montgomery, jr.; Luke Laminack, Amarillo, 5-11, 175, jr.; Dawson Schremp, College Station, 5-10, 170, jr.

 

Defense

Linemen Alex Arnold, SA Alamo Heights, 6-2, 235, sr.; Jahkamian Carr, Longview, 6-2, 190, sr.; Avion Carter, Amarillo Tascosa, 6-5, 240, soph.; Marcos De Ochoa, McAllen Memorial, 6-0, 260, jr.; Landon Eades, Boerne Champion, 6-3, 280, sr.; Roan Galvan, Mercedes, 5-11, 225, jr.; Nick Hernandez, Leander Rouse, 5-6, 200, sr.; Marshall Johnson, Whitehouse,5-11, 245, sr.; Wade Lewis, Crosby, 6-2, 240, sr.; Albert Regis, La Porte, 6-1, 290, sr.; Quaterian Riles, Huntsville, 6-0, 215, sr.; Wilburn Smallwood, Lufkin, 6-3, 225, sr.; Trevor Tamplin, Longview, 6-3, 215, sr.; Terrell Tilmon, Mansfield Timberview, 6-4, 205, sr.; Rey Hernandez, Edcouch-Elsa, 5-10, 220, sr.; Jarveon Williams, Ennis, 6-3, 218, sr.

Linebackers Giovanni Barrera, Weslaco East, 5-10, 190, sr.; Brayden Beck, Randall, 6-1, 195, sr.; Payton Chapman, Ennis, 6-0, 210, sr.; Tyson Cluff, Leander Rouse, 5-7, 135, sr.; Luis DeHoyos, Mission Veterans Memorial, 5-9, 165, soph.; Trent Zappe, Victoria East, 6-1, 210, jr.; Blake Gotcher, Frisco Lone Star, 6-2, 220, sr.; Josh Hagen, Leander Rouse, 6-2, 210, sr.; Anthony Hill, Denton Ryan, 6-2, 215, soph.; Caden Holt, New Braunfels Canyon, 6-2, 220, sr.; Izaiah Kelley, Lubbock Coronado, 6-2, 173, sr.; Marshall Landwehr, Highland Park, 6-0 210, sr.; Kyle Lewis, Lubbock Cooper, 5-8, 150, jr.; Braiden Mathews, Whitehouse, 5-10, 180, sr.; Kobie McKinzie, Lubbock Cooper, 6-3, 240, jr.; Mikey Rangel, Nederland, 5-9, 185, sr.; Alessio Russolillo, Frisco Lone Star, 6-0, 220, sr.; Kenny Seymour, Fort Bend Marshall, 6-2, 229, sr.; Cristian Sanchez, McAllen Memorial, 5-11, 205, sr.; Patrick Turner, Highland Park, 6-3, 235, sr.

Secondary Luis Banda, PSJA Southwest, 5-10,185, sr.; Aaron Brangan, Leander Rouse, 5-11, 175, sr.; Rayden Campbell, Corpus Christi Flour Bluff, 5-11, 180, sr.; Keshaun Cooper, College Station, 5-9, 160, sr.; Landon Ellis, Denison, 5-11, 165, sr.; Jonathan Fuselier, Crosby, 6-3, 180, sr.; Kyndon Fuselier, Nederland, 5-11, 170, jr.; Dominique Horton, Wichita Falls Rider, 5-9, 190, sr.; Jalen Muhammed, McAllen Memorial, 5-11, 180, jr.; Jay Palacios, Sharyland Pioneer, 5-10, 185, sr.; Jalon Rock, Mansfield Summit, 5-10, 170, sr.; Courtney Stitmon, Longview Pine Tree, 5-8, 160, sr.; Rylan Wilcox, Lubbock Cooper, 5-10, 160, sr.; Dillion Williams, Nacogdoches, 6-0, 185, sr.; Simeon Woodard, San Antonio Veterans Memorial, 5-10, 165, sr.; Collin Wright, Manvel, 6-1, 180, jr.; Ryan Whalen, Edcouch-Elsa, 5-10, 170, sr.; Jimmy Wyrick, South Oak Cliff, 5-10, 160, sr.

Punters Buck Buchanan, Marshall, 5-10, 170, jr.; Xavier Gable, Montgomery Lake Creek, 6-3, 280, sr.;Jeff Krop, Magnolia West, 6-4, 185, sr.

Kick returners – La’Trell Barfield, Victoria West, 5-11, 175, sr.; Major Everhart, Amarillo Tascosa, 5-11, 165, jr.; Davyon Henderson, Manvel, 5-8, 160, sr.; Jaxson Lavender, Lovejoy, 5-10, 170, soph.; Joseph Meador, Corpus Christi Veterans Memorial, 5-10, 175, sr.; Billy Williams, New Caney, 5-9, 160, sr.; Rylan Wilcox, Lubbock Cooper, 5-10, 160, sr.



Class 4A


Coach of the Year - Scott Surratt, Carthage

 

Players of the Year - Lindale running back Jordan Jenkins and Carthage defensive back Brandon King are the Players of the Year on the Texas Sports Writers Association’s Class 4A All-State Football Team.

 

Jenkins rushed for 3,044 yards with 51 touchdowns in leading Lindale to the Division I state title game. He also had 24 receptions for 211 yards and three scores. King had 53 tackles and nine interceptions in leading Carthage to the Division II state title.

 

FIRST TEAM

Offense

Guards Cole Booker, Navarro, 6-1, 250, sr.; Karston Williams, Carthage, 6-2, 330 sr.

Tackles Jack Tucker, Argyle, 6-7, 285, sr.; Ty Buchanan, Calallen, 6-6, 290, sr.

Center Jon Gilbert, Navarro, 6-5, 275, sr.

Wide receivers Lonnie Adkism, Corpus Christi Miller, 6-1, 185, soph.; Cole Kirkpatrick, Argyle, 6-0, 175, sr.

Tight end Jasper Lott, Argyle, 6-5, 250, sr.

Quarterback Andrew Body, Corpus Christi Miller, 6-1, 190, sr.

Running backs Jordan Jenkins, Lindale, 6-1, 207, sr.; Mason Courtney, Carthage, 5-10, 175, sr.; Emmanuel Abdallah, China Spring, 5-9, 185, sr.

Fullback Steve Johnson, Calhoun, 6-2, 210, sr.

All-purpose Jordan Rogers, Waco La Vega, 5-10, 180, sr.  

Place-kicker Brendan Hall, Springtown, 6-7, 225, sr.

 

Defense

Linemen Colton Crawford, Center ,6-0, 225, sr.; Chris Murray, Wichita Falls Hirschi, 6-3, 240, sr.; Landon Jackson, Pleasant Grove, 6-6, 252, sr.; Cory Aper, Glen Rose, 6-5, 215, sr.

Linebackers Jett Jones, Gilmer, 5-6, 175, sr.; Case Brister, Lampasas, 5-10, 185, jr.; Kip Lewis, Carthage, 6-2, 192, jr.; Nick Martin, Pleasant Grove, 6-1, 196, sr.

Secondary  Brandon King, Carthage, 5-8, 160, jr.; Airik Williams, Lindale,5-10, 165, sr.; Johnny Coffey, Kennedale, 6-1, 185, sr.; Wrook Brown, Salado, 5-11, 175, sr.

Punter Brendan Hall, Springtown, 6-7, 225, sr.

Utility Robert Briggs, Bellville, 5-8, 175, jr.

Kick returner Airik Williams, Lindale, 5-10, 165, sr.

 

SECOND TEAM

Offense

Guards Cody Newton, Aubrey, 6-0, 255, sr.; Gabriel Cassies, Canyon, 6-1, 282, sr.

Tackles Tee Kellum, Carthage, 5-10, 325, sr.; John Long, Lampasas, 6-5, 310, sr.

Center Austin Leavell, Corpus Christi Miller, 6-1, 300, sr.

Wide receivers David Juarez, Decatur, 6-0, 189, sr.; Dylan Fluellen, Gilmer, 6-2, 180, sr.

Tight end Colt Cooper, Quinlan Ford, 6-3, 230, sr.

Quarterback Kai Horton, Carthage, 6-4, 220, sr.

Running backs Keomodre Horace, Center, 6-0, 200, sr.; Trayveon Epps, Kilgore, 5-8, 155, sr.; Richard Reese, Bellville, 5-10, 170, jr.

Fullback Johntre Davis, El Campo, 6-0, 190, jr.

All-purpose JaVonta Thomas, Van, 5-11, 185, sr.

Place-kicker Ah Lee Yart, Dumas, 5-9, 155, sr.

 

Defense

Linemen Nova Rankin, Wimberley, 5-10, 175, sr.; Jaret Allen, Lindale, 5-11, 195, sr.; Christian Gerlach, Devine, 6-2, 190, sr.; Ayden Bell, Silsbee, 6-3, 275, sr.

Linebackers Landry Phipps, Decatur, 6-0, 200, sr.; Eli Caruthers, Kilgore, 6-3, 210, sr.; Tyrone Brown, West Orange-Stark, 6-2, 205, sr.; (tie) Ben Muniga, Navarro, 5-10, 180, sr.; Colten Calloway, Calallen, 6-0, 190, jr.

Secondary Angus Aldridge, Caddo Mills, 5-9, 165, sr.; Andrew Mukuba, Austin LBJ, 6-0, 185, sr.;  Anthony Burns, La Vega, 6-0, 170, sr.; Jackson Carroll, Decatur, 5-11, 195, sr.

Punter Manny Moore, Van, 5-6, 170, sr.

Utility Kavain Gaihter, Waco Connally, 5-11, 185, sr.

Kick returner – Drew Coleman, Godley, 5-10, 170, soph.

 

THIRD TEAM

Offense

Guards Kade Killough, Sealy, 6-3, 295, sr.; (tie) Carson Walker, Midlothian Heritage, 6-4, 285, sr.; Ryan Rubio, Wimberley, 6-3, 295, sr.

Tackles Sam Williams, Canyon, 6-3, 249, sr.; Robert Allen, Waco La Vega, 6-3, 295, sr.

Center Michael Reemts, Celina, 6-6, 280, jr.

Wide receivers Luke Armendariz, Andrews, 5-7, 135, sr.; Adraean Lloyd, Corpus Christi Miller, 6-0, 185, sr.

Tight end AJ Britten, Andrews, 6-4, 225, sr.

Quarterback (tie) Tyler Townley, Caddo Mills, 5-10, 180, sr.; Ace Whitehead, Lampasas, 5-11, 185, sr.

Running backs Daniel Gilbertson, Graham, 6-0, 190, sr.; Rylan Galvan, Sinton, 5-11, 190, jr.; Jar’Quae Walton, Waco La Vega, 5-9, 175, sr.

Fullback Noah Mesher, Salado, 6-0, 190, sr.

All-purpose Jalen Spicer, Beeville Jones, 5-9, 165, sr.

Place-kicker (tie) Chandler Dyer, Graham, 6-1, 155, sr.; Aidan Birr, Kennedale, 6-1, 180, jr.

 

Defense

Linemen – Chase Bunnell, Argyle, 6-0, 255, sr.; Ethan Hamby, Boerne, 6-2, 245, sr.; Brian Holmes, Navarro, 6-2, 245, sr.; (tie) Sean Jensen, Pampa, 6-2, 220, sr.; Blake Boenisch, Needville, 6-4, 330, sr.

Linebackers Creed Carter, Sanger, 5-8, 148, sr.; Jayshawn Trimble, Corpus Christi Miller, 6-1, 200, sr.; Colton Widemon, Lindale, 5-11, 192, jr.; (tie) Demondre Williams, Wilmer-Hutchins, 6-0, 215, sr.; Louis Ortiz, Dumas, 6-1, 215, sr.

Secondary Rohan Fluellen, Gilmer, 6-0, 160, soph.; Jeff Copeland, Argyle, 6-0, 175, jr.; Nathan Simpson, Wimberley, 5-10, 170, jr.; (tie) Latrell McCutchin, Austin LBJ, 6-1, 175, sr.; Tyler Wilkins, Hargrave-Huffman, 5-11, 170, soph.

Punter Paul Testa, Community, 6-3, 200, sr.

Utility Charles Shorter, El Campo, 5-10, 170, sr.

Kick returner Donovan Adkins, Kilgore, 5-11, 180, sr.

 

 

HONORABLE MENTION

Offense

Tackles - Shunmarkus Adams, Jasper, 6-5, 325, sr.; Aaron Collier, Spring Hill, 6-3, 255, sr.; Demetrius Hunter, West Orange-Stark, 6-3, 308, jr.; Gauyn Keyser, Salado, 6-2, 310, jr.; Jihad Lateef, Lubbock Estacado, 6-4, 285, jr.; Cody Miser, Godley, 6-2, 240, sr.; Joseph Mueller, La Grange, 6-4, 270, sr.; Kerry North, El Campo, 6-1, 240, jr.; John Schnautz, Devine, 6-4, 290, sr.; Wyatt Smith, Celina, 6-2, 245, sr.

Guards - Damion Brown, Waco La Vega, 6-0, 285, sr.; Elijah Brown, Sinton, 5-11, 275, jr.; Saul Hernandez, Hidalgo, 5-10, 250, jr.; Cody High, San Angelo Lake View, 6-3, 280, sr.; Trey Hudson, Chapel Hill, 6-0, 260, sr.  ; Moses Medrano, Lindale, 5-10, 270, sr.; Alex Murphy, Pleasant Grove, 5-10, 242, sr.; Karlo Sanchez, Dumas, 5-11, 245, sr.; Bryson Zufelt, Melissa, 6-0, 265, sr.

Centers - Cody Coffman, Waco Connally, 6-0, 285, sr.; Jarrett Henry, Palestine, 6-4, 300, jr.; Hayden Hopkins, China Spring, 6-1, 290, sr.; Parker Johnson, Graham, 6-1, 295, jr.; Brandon Krenek, Spring Hill, 5-9, 245, sr.

Wide receivers - Gavyn Beane, Caddo Mills, 5-11, 165, sr.; Darian Carr, Sweetwater, 5-11, 150, sr.; Brayton Colgrove, Aubrey, 5-10, 160, soph.; Ilonzo “Duece” McGregor, Chapel Hill, 5-10, 155, soph.; Jack McKay, Canyon, 6-3, 186, sr.; Jalin Moore, Wilmer-Hutchins, 6-3, 180, sr.; Draper Parker, Sealy, 5-11, 180, sr.; Parker Priddy, Godley, 5-10, 170, sr.; Ty Pruett, Wimberley, 6-1, 180, sr.; Juan Romero, Dumas, 5-11, 165, jr.

Tight ends - Wyatt Dyer, Aubrey, 6-6, 250, sr.; Kyle Perales, Hidalgo, 6-4, 245, sr.

Quarterbacks - Caden Burke, Godley, 6-3, 185, sr.; Camden Chesney, Springtown, 6-4.5, 240, sr.; Sam Fennegan, Melissa, 6-1, 175, jr.; Rashawn Galloway, Boerne, 6-0, 200, jr.; D’vonne Hmielewski, Sealy, 5-9, 175, soph.; Leo Holsey, Sweetwater, 6-0, 165, jr.; CJ Rogers, Argyle, 6-2, 192, jr.; Brandon Tennison, Gilmer, 6-0, 171, jr.; Matthew Tipple, Wimberley, 6-3, 185, sr.; Spencer Williams, Dumas, 5-11, 180, sr.

Running backs - ZaRaiVion Armendarez, Raymondville, 5-10, 175, sr.; Kolby Bartlett, Godley, 5-8, 165, sr.; Zachary Carrera, Hidalgo, 5-8, 170, sr.; Trey Cross, Midland Greenwood, 5-8, 165, sr.; Jeramiah Earls, Calallen, 5-9, 170, sr.; Carl Limbrick, Jasper, 5-10, 205, sr.; Zane Obregon, Splendora, 5-10, 185, jr.; Rueben Owens, El Campo, 6-0, 180, soph.; Kason Phillips, Stephenville, 5-10, 180, sr.; Buddy Santos, Devine, 5-8, 185, sr.; Walker Warncke, Needville, 6-0, 185, sr.; Tallyn Welborn, Sanger, 6-2, 250, sr.

Place-kickers - Chris Baldoza, Kilgore, 5-7, 145, jr.; Brandon R. Garcia, Hondo, 5-7, 140, sr.; Angel Ibarra, West Orange-Stark, 5-8, 160, sr.; Jake Pecina, Sunnyvale, 5-10, 170, jr.; Adalfo Tamayo, Chapel Hill, 5-9, 200, jr.

 

DEFENSE

Linemen - Oscar Ariza, Seminole, 5-10, 165, sr.; Jacob Castellanos, Calallen, sr.; Dawson Exline, China Spring, 5-11, 205, jr.; D’Angelo Freeman, Midlothian Heritage, 6-1, 210, sr.; Walt Gold, Wimberley, 5-9, 265, sr.; Jacob Hall, Caddo Mills, 6-2, 245, jr.; Vincent Henderson, La Vega, 5-11, 245, sr.; Landon Hebert, Graham, 5-11, 210, sr.; Donovan Iglehart, Calallen, 6-0, 230, sr.; Jaymond Jackson, Lindale, 6-4, 232, sr.; Brody Olson, Canyon, 6-1, 218, sr.; Jacob Palladino, Aubrey, 5-8, 180, soph.; Dylan Ramirez, Raymondville, 5-11, 195, sr.; Max Richardson, Chapel Hill, 5-10, 220, sr.; RaeShawn Roberts, La Vega, 5-11, 255, jr.; Cameron Weekly, Pleasant Grove, 5-11, 285, sr.; Shane Whitworth, Canyon, 6-4, 270, sr.; Andrew Vasquez, Andrews, 6-0, 225, jr.

Linebackers - William Atwood, Paris, 5-11, 180, sr.; Kale Brakebill, Melissa, 6-2, 190, jr.; Brian Brown, Kilgore, 6-3, 205, sr.; Cade Cox, Dumas, 6-1, 205, sr.; Luis Cervantes, Andrews, 5-10, 175, soph.; Dallan Dill, Dumas, 5-11, 220, sr.; Noah Gray, Midlothian Heritage, 5-10, 195, sr.; Michael Gutierrez, Midland Greenwood, 6-0, 215, sr.; JJ Lee, Graham, 6-0, 205, sr.; Peyton Miller, Salado, 6-2, 210, sr; Jonathon Morin, Sinton, 5-9, 175, jr.; RJ Pepper, Kennedale, 6-2, 215, jr.; Caleb Pierson, Hargrave-Huffman, 6-2, 215, sr.; Jake Taylor, Sunnyvale, 6-1, 215, sr.; Robert Toledano, Hidalgo, 6-0, 180, sr.; Walker Warncke, Needville, 6-0, 185, sr.; Luke Watson, Gilmer, 6-2, 210, sr.

Secondary - Donovan Adkins, Kilgore, 5-11, 180, sr.; Chris Burk, Sinton, 5-11, 185, sr.; Tre Hafford, China Spring, 5-11, 185, soph.; Isiah Hall, Lake Worth, 5-11, 180, jr.; Marquez Hall, Center, 5-7, 165, sr.; Tyler Hennessey, Sealy, 6-0, 180, sr.; Trey Holdman, Mexia, 5 10, 180, sr.; Jackson Jennings, Aubrey, 5-10, 180, sr.; Coltin Locking, China Spring, 6-3, 190, sr.; Jett Meek, Canyon, 6-1, 187, sr.; Reagan Rodriguez, Glen Rose, 6-4, 200, sr.; Jarius Stewart, Calhoun, 5-9, 175, sr.; Braden Waters, Kennedale, 6-1, 180, jr.; Hunter Wilkerson, Borger, 6-0, 190, sr.; Jagger Wilson, Calallen, 6-0, 170, jr.; Mark Wozniak, Navarro, 6-2, 195, sr.; Damon Youngblood, Melissa, 6-0, 180, jr.

Punter - Trace Morrison, Stephenville, 6-1, 180, sr.

Kick returner - Reagan Rodriquez, Glen Rose, 6-4, 195, sr.



Class 3A


Coach of the Year - Matt Fanning, Jim Ned

 

Players of the Year - Hallettsville running back Jonathon Brooks and Canadian linebacker Ethan Jackson are the Players of the Year on the Texas Sports Writers Association’s Class 3A All-State Football Team.

 

Brooks, who signed with the University of Texas, rushed for 3,530 yards with 62 touchdowns for the Division I runner-up. He also had 17 receptions for 319 yards and three scores. He rushed for 1,749 yards and 27 TDs in just the playoffs. Jackson had 158 tackles, 30 of them for losses in leading Canadian to the Division II title. 

 

 

FIRST TEAM

Offense

Guards Jackson Anderson, Mineola, 6-4, 295, sr.; John Samuel Hermes, Hallettsville, 6-1, 238, jr.

Tackles Blake Rogers, Vanderbilt Industrial, 6-5, 245, sr.; Jacob Bayer, Grandview, 6-3, 290, sr.

Center – (tie) Mason Davis, Rogers, 5-10, 220, jr.; Jose Marmolejo, Idalou, 6-0, 247, sr.

Wide receivers Conner Eulenfeld, Orange Grove, 6-1, 152, sr.; Jarel Lilly, Jourdanton, 5-10, 160, sr.

Tight end Reagan Cochran, Canadian, 6-3, 200, sr.

Quarterback Josh Culwell, Canadian, 6-3, 190, sr.

Running backs Jonathon Brooks, Hallettsville, 6-2, 193, sr.; Trevion Sneed, Mineola, 6-1, 235, sr. Xavier Wishert, Jim Ned, 6-1, 190, jr.

Fullback Seth Spiller, Franklin, 6-1, 185, sr.

All-purpose Brenen Thompson, Spearman, 5-10, 165, jr.

Place-kicker  Adrian Zamudio, New Waverly, 5-8, 140, soph.

 

Defense

Linemen Colton Cooper, Canadian, 6-0, 195, sr.; Cade Ligon, Llano, 5-10, 195, sr.; Torami Dixon, West Rusk, 6-4, 225, jr.; Austin Martin, Jim Ned, 6-2, 235, sr.

Linebackers Carson Carter, Brock, 5-11, 180, sr.; Ethan Jackson, Canadian, 6-1, 205, sr.; Price Pruett, Hallettsville, 5-11, 171, jr.; Haze Tomascik, Franklin, 6-0, 175, jr. 

Secondary Jay Cox, Pilot Point, 6-3, 185, sr.; Luke Dillingham, Brock, 6-1, 195, sr.; Bryson Washington, Franklin, 6-1, 185, soph.; Brayden Klafka, Spearman, 6-1, 180, jr.

Punter Ayden Colbert, Huntington, 6-0,140, jr.

Utility Tim Leatherman, Ingram Tom Moore, 6-1, 185, sr.

Kick returner Jayleen Record, Dallas Madison, 5-8, 175, sr.

 

SECOND TEAM

Offense

Guards Tate Williams, Wall, 6-5, 275, sr.; Gatlyn Cooper, Jim Ned, 6-0, 255, jr.

Tackles Gage Stanaland, Jim Ned, 6-5, 255, soph.; Jon Branch, Waskom, 5-10, 200, sr.

Center Trent Bolt, Gladewater, 6-1, 250, sr.

Wide receivers D.J. Allen, Gladewater, 6-0, 185, jr.; (tie) Payton McClain, Eastland, 6-1, 190, sr.; Twister Kelton, Canadian, 5-9, 155, sr.

Tight end – (tie) Jackson Illingworth, Elysian Fields, 6-2, 205, sr.; Nathan Jones, Brock, 6-5, 240, jr.

Quarterback Behren Morton, Eastland, 6-3, 195, sr.

Running backs Cash Jones, Brock, 6-0, 175, sr. Hayze Hufstedler, Canadian, 5-11, 175, sr. Zach Hrbacek, Troy, 5-8, 175, sr.

Fullback Deiontray Hill, Paul Pewitt, 6-0, 175, jr.

All-purpose Dawson Pendergrass, Mineola, 6-3, 185, soph.

Place-kicker Eduardo Jaimes, Sabine, 6-1, 155, sr.

 

Defense

Linemen Kobe Kendrick, Mineola, 6-1, 216, sr.; Martin Garcia, Gunter, 6-0, 155, sr.; Landon Sluka, Hallettsville, 6-3, 257, sr.; Deandre Enoch-Johnson, Yoakum, 5-8, 165, sr.

Linebackers Jourdain Durham, Wichita Falls City View, 6-1, 225, jr.; Zion Fuller, Childress, 5-10, 200, jr.; Jackson Illingworth, Elysian Fields, 6-2, 205, sr.; Dee Lewis, Daingerfield, 6-2, 225, jr.

Secondary Lance Welps, Amarillo River Road, 5-11, 181, sr.; Kayden Carraway, Whitewright, 6-1, 165, jr.; Zion Hopes, Jefferson, 6-3, 185, sr.; Kaleb Figirova, Vanderbilt Industrial, 5-8, 164, jr.

Punter Behren Morton, Eastland, 6-3, 195, sr.

Utility Malcom Murphy, Franklin, 6-0, 170, jr.

Kick returner Davarious Clark, Hooks, 6-0, 185, sr.

 

 

 

THIRD TEAM

Offense

Guards Kadyn Matthews, Brock, 6-2, 220, jr.; Asher Gonzalez, San Diego, 6-3, 280, jr.

Tackles Kaden Schimank, Lexington, 5-11, 210, jr.; Za’Kylon Williams, Daingerfield, 6-4, 320, sr.

Center Erik Waldo, Malakoff, 6-0, 240, sr.

Wide receivers Quincy Prince, Llano, 5-10, 170, sr.; Kyle Harrison, Buffalo, 6-1, 165, soph.

Tight end Devin Barr, Vanderbilt Industrial, 6-2, 230, sr.

Quarterback Cole Andrus, Jourdanton, 6-3, 205, sr.  

Running backs DeAnthony Gaston, Newton, 6-0, 210, jr.; Jacob Bautista, Friona, 5-9, 155, jr.; (tie) Kion Hurd, Columbus, 5-10, 220, sr.; Dre’lyn Washington, Hemphill, 5-9, 210, sr.

Fullback Tsean Hamilton, Waskom, 6-1, 180, soph.

All-purpose – (tie) Xaviar Hammett, Dalhart, 5-11, 170, sr.; Jarred Kerr, Lexington, 6-1, 185, jr.

Place-kicker Edgar Salazar, Canadian, 5-9, 190, sr.

 

Defense

Linemen Ja’Kelyn Hayes, Daingerfield, 6-3, 240, sr.; Joe Gutshall, Lorena, 6-4, 270, soph.; Cole Gaddis, Malakoff, 6-0, 250, sr.; (tie) Michael Cooper, Waskom, 5-8, 170, sr.; Brandon Fielding, Eastland, 6-0, 225, sr.

Linebackers Matthew DeAnda, Abernathy, 6-0, 220, sr.; JJ Diaz, Lubbock Roosevelt, 5-11, 200, jr.; Jeremiah Edwards, West Rusk, 5-11, 195, jr.; Trevor Fuller, Poth, 5-10, 175, jr.

Secondary Jaxon Jonas, Scurry-Rosser, 5-9, 175, sr.; Jaylen McMillan, Diboll, 6-0, 193, jr.; Zay Thomas, Waskom, 5-7, 140, jr.; (tie) Eric Beshears, Buffalo, 5-10, 170, sr.; Hunter Mayes, Huntington, 5-8, 160, sr.

Punter Cooper McClure, Atlanta, 5-11, 185, jr.

Utility Dawson Pendergrass, Mineola, 6-3, 195, soph.

Kick returner Zay Thomas, Waskom, 5-8, 155, jr.

 

 

HONORABLE MENTION

Offense

Tackles - Dawson Adams, Hooks, 6-4, 305, sr.; Will Allison, McGregor, 6-3, 230, sr.; Aden Collins, Daingerfield, 6-2, 280, sr.; Garrett Vancampen, Boyd, 6-4, 240, sr.

Guards - Cash Fuller, West, 6-2, 285, soph.; Lane Dophied, Gunter, 6-1, 195, jr.; Rhys Kelley, Paul Pewitt, 6-0, 210, sr.; Justin Kitchen, Elysian Fields, 6-4, 265, sr.; Dalton Perry, Poth, 6-1, 285, sr.; Lance Robertson, Malakoff, 5-11, 260, jr.; Conner Schomburg, Yoakum, 6-1, 295, sr.; Russell Stegall, Franklin, 6-1, 190, jr.; Ezequiel Vasquez, Waskom, 6-3, 290, jr.; Adam Winn, Ballinger, 6-2, 250, sr.

Centers - Tanner Boyd, Hughes Springs, 6-0, 195, sr.; Hector Diaz, Tatum, 6-0, 275, sr.; Juan Lara, Lexington, 6-0, 276, sr.

Wide receivers - Donny Bishop, Crane, 5-10, 165, jr.; Paxton Keeling, Waskom, 5-11, 160, sr.; Cole Lemons, Gunter, 6-3, 175, jr.; Bradan Manning, Elysian Fields, 6-3, 205, fr.; Jake Marsh, Orange Grove, 5-8, 149, sr.; Lamont Nickleberry, Childress, 5-10, 150, soph.; Jordan Rogers, Buffalo, 6-2, 195, sr.; Brody Sutterfield, Bushland, 6-1, 180, sr.  

Tight ends - Jojo Clark, Harleton, 6-2, 215, sr.; Cooper Hill, Idalou, 6-3, 225, sr.; Nathan Jones, Malakoff, 6-4, 220, sr.

Quarterbacks - Collin Bishop, Childress, 6-0, 190, jr.; Matthew Davis, Vanderbilt Industrial, 5-10, 175, jr.; Max Hollar, Pilot Point, 5-10, 170, sr.; Brett Hoffman, Buffalo, 6-3, 195, sr.; Dane Jentsch, Grandview,5-11, 185, sr.; Case Kuykendall, Llano, 5-10, 170, sr.; Isaiah Marks, Wichita Falls City View, 6-1, 205, sr.; Brock Nellor, Mount Vernon, 6-1, 227, sr.; Darion Peace, Malakoff, 6-1, 215, sr.; Mario Sanchez, Denver City, 6-0, 185, sr.; Cutter Stewart, Orange Grove, 6-1, 156, soph.; Ryan Wilkerson, Elysian Fields, 6-0, 190, sr.

Running backs - Ernest Ceasar, East Chambers, 5-6, 165, sr.; Ish Harris, Pilot Point, 6-4, 204, jr.; Chad Lorenz, McGregor, 6-0, 215, jr.; Ethan Sanchez, Bangs, 5-10, 180, sr.; Dominique Allen, Winnsboro, 5-10, 180, sr.; Trey Janek, West, 5-11, 175, sr.; Brysen Kerby, Coahoma, 5-9, 180, jr.; Gavin Leftwich, Grandview, 5-8, 165, jr.; Cam’ron Valdez, Rockdale, 5-10, 190, sr.

Fullbacks - Trevor Bolden, Hughes Springs, 6-1, 230, soph.; Dominic Garcia, Wall, 5-8, 185, jr.; Brock Leatherwood, Idalou, 5-11, 181, sr.; Alex Trevino, Lubbock Roosevelt, 5-10, 195, jr.

Place-kickers - Omar Rodriguez, Tatum, 5-11, 150, sr.; Diego Perez, Llano, 5-10, 155, sr.

 

DEFENSE

Linemen - Jaden Anderson, West, 6-4, 235, jr.; Ashton Ferguson, Franklin, 6-0, 236, sr.; Drennon Fite III, Tatum, 6-5, 220, jr.; Eduardo Gil, Cameron, 5-9, 240, sr.; Jeremiah Gums, Diboll, 5-11, 292, jr.; David Hall, Troup, 6-0, 170, sr.; Reese Huffman, McGregor, 6-4, 220, sr.; Jayden Johnson, Harleton, 6-2, 250, fr.; Emmanuel Lugo, Jourdanton, 6-1, 200, sr.; Payton Martin, East Chambers, 6-2, 285, sr.; DJ Powell, Brady, 6-5, 240, jr.; Tre Robbins, Yoakum, 6-1, 205, jr.; Ethan Salgado, Spearman, 6-0, 240, jr.; LeQuentin Searcy, Daingerfield, 6-2, 255, jr.; Ty Sebek, Rogers, 6-2, 235, sr.; Chase Webster, Brock, 6-2, 220, sr.; Kendrell Webster, Paul Pewitt, 6-0, 260, sr.; Adam Winn, Ballinger, 6-2, 250, sr.; D’Quincy Wise, Woodville, 5-10, 290, sr.; Nakia Villarreal, Ballinger, 5-10, 205, jr.

Linebackers - Mason Baker, Llano, 5-9, 220, sr.; Jayden Canafax, Peaster, 6-2, 195, sr.; Taber Childs, Harleton, 6-2, 205, jr.; Jeremiah Dillon, Lexington, 6-0, 205, sr.; Cole Edwards, Hughes Springs, 5-8, 190, soph.; Kion Hurd, Columbus, 5-10, 220, sr.; Bryce Jackson, Lago Vista, 5-10, 130, jr.; Hunter Lee, Eastland, 5-10, 175, jr.; Kaden Mahoney, Troup, 5-9, 155, jr.; Marcus Martinez, Odem, 5-9, 170, jr.; Trent McBride, Kemp, 5-8, 190, sr.; Tanor Mines, Paul Pewitt, 5-10, 213, sr.; Robert Miranda, Jourdanton, jr.; Will Moore, Dalhart, 6-1, 210, sr.; Lance Pierce, Llano, 6-2, 175, sr.; Noah Ramirez, Odem, 5-10, 185, jr.; Kaden Rigsby, Gunter, 5-7, 145, jr.; Rhyker Rees, Winnsboro, 6-0, 235, sr.; Devron Sims, Childress, 6-0, 175, sr.; Peyton Snow, Winona, 5-5, 160, sr.; Trace Sweet, Lago Vista, 6-3, 155, sr.; Nick Taylor, Boyd, 6-1, 215, sr.; Ryan Thomisee, George West, 5-9, 210, sr.; Treylin Goodman, Trinity, 5-5, 165, sr.

Secondary - Ryan Barnes, Columbus, 5-11, 160, sr.; Dalone Fuller, Tatum, 6-0, 175, sr.; Sergio Guerra, San Diego, 5-11, 185, sr.; Ty Kirkland, Elysian Fields, 6-1, 170, sr.; Mark Marroquin, Lyford, 5-10, 155, jr.; Weston Rollwitz, Ballinger, 6-1, 155, sr.; Colton Schuchart, Jourdanton, 5-9, 150, sr.; Jacob Torrez, Lubbock Roosevelt, 6-1, 180, sr.; Kaycon Wilson, Columbus, 5-9, 150, sr.; Dylan Wilson, Eastland, 5-10, 170, sr.; Tyler Vaughn, Ballinger, 6-2, 210, sr.; Jessie Upson III, Columbus, 5-9, 163, sr.

Kick returners - Cooper Conn, Poth, 5-9, 175, sr.; Michael Everett, Harmony, 5-9, 175, sr.; Michael Upton, George West, 6-0, 180, sr.; John Zuniga, George West, 5-7, 185, sr.

Utility - Kash Bradley, Bushland, 5-10, 160, jr.; Crae Jackson, Holliday, 6-3, 195, sr.; Timmy Hamilton, Blooming Grove, 6-2, 180, soph.; Brandon Nations, Malakoff, 6-6, 220, sr.; Tommy Rigsby, Hooks, 5-11, 180, sr.

Punters - Matthew Davis, Vanderbilt Industrial, 5-10, 175, jr.; Brandon Nations, Malakoff, 6-6, 220, sr.



Class 2A


Coach of the Year – (tie) Daniel Boedeker, Shiner; Chris Tackett, Windthorst

Players of the Year - Mart quarterback Roddrell Freeman and Shiner defensive lineman Doug Brooks are the Players of the Year on the Texas Sports Writers Association’s Class 2A All-State Football Team. 

 

Freeman rushed for 1,758 yards with 31 touchdowns and passed for another 1,449 yards with 16 TDs in leading the Panthers to the Division II state championship game. Brooks had 105 tackles, including 22 for loss in leading the Comanches to the the Division I state title.

 

FIRST TEAM

Offense

Guards – Jacob Hofauer, Falls City, 6-2, 240, sr.; Micah Sauls, Mart, 5-11, 250, sr.

Tackles –  Gavin Wood, Wellington, 6-3, 225, sr.; Cole Carson, Rivercrest, 6-6, 290, sr.

Center – Brock Sestak, Shiner, 5-11, 230, sr.

Wide receivers – Kyle Wolf, Windthorst, 6-3, 188, sr.; (tie) Tyler Yancey, Lindsay, 5-10, 165, sr.; Zion Mercer, Panhandle, 5-10, 165, sr.

Tight end – Brock Gibson, Wink, 6-2, 225, sr.

Quarterback – Roddrell Freeman, Mart, 6-1, 230, sr.

Running backs – Marc Ramirez, Wellington, 5-10, 180, jr.; Ethan Belcher, Windthorst, 5-10, 192, sr.; Braden Courtney, Timpson, 5-10, 190, jr. 

Fullback – J’Koby Williams, Beckville, 5-10, 130, fr.

All-purpose – Kei’shawn Clater, Mart, 5-10, 147, jr.

Place-kicker – Aaron Gallegos, Price Carlisle, 5-10, 172, jr.

 

Defense

Linemen – Doug Brooks, Shiner, 6-0, 260, jr.; John Ramirez, Wellington, 5-9, 170, sr.;  Chris Jackson, Post, 6-2, 265, sr.; Ayden Lane, Mart, 6-1, 200, jr.

Linebackers – Ethan Belcher, Windthorst, 5-10, 192, sr.; Colter Darilek, Shiner, 6-1, 180, sr.; Slayden Pittman, Post, 5-10, 185, sr.; Zavien Wills, Refugio, 5-10, 180, sr.

Secondary – Avery Clarkson, Post, 6-0, 165, sr.; Brayden Fuentes, McCamey, 6-1, 175, jr.; Nathan McDaniel, Post, 5-11, 165, sr.; Seth Kasowski, Bremond, 5-9, 160, sr.

Punter – (tie) Breck Chambers, Crawford, 6-0, 177, soph.; Ramon Manrriquez, Frost, 5-7, 168, sr.

Utility – Dalton Brooks, Shiner, 6-3, 175, soph.

Kick returner – Cooper Meador, Eldorado, 6-0, 175, jr.

 

SECOND TEAM

Offense

Guards – Andrew Scheffe, Windthorst, 6-1, 188, sr.; Bo Thompson, Hawley, 5-11, 280, sr.

Tackles – Monterruis Smith, Hearne, 6-1, 330, sr.; (tie) Michael Hare, Bosqueville, 5-11, 285, sr.; Westen McAllister, Christoval, 6-3, 240, sr.

Center – Trey Arjon, Mart, 5-10, 240, jr.

Wide receivers – Izaha Jones, Normangee, 6-3, 185, jr.; J.J. Patton, Tenaha, 6-2, 215, jr.

Tight end – Jeremiah Steph, Beckville, 6-2, 170, sr.

Quarterback – (tie) Kolt Schuckers, Lindsay, 6-2, 221, jr.;  Brayden Wilcox, Christoval, 5-10, 190, sr.

Running backs – Jaiden Barr, Italy, 6-0, 212, jr.; Anson Rendon, Lockney, 5-10, 150, sr.; Zane Rhodes, Shiner, 6-0, 200, sr.

Fullback – Garrett Pearson, Crawford, 6-0, 223, sr.

All-purpose – Terry Bussey, Timpson, 5-11, 165, fr.

Place-kicker – Anthony Perez, Rio Vista, 5-11, 175, sr.

 

Defense

Linemen – Ethan Byerly, Hamlin, 6-2, 210, sr.; Taye Perez, Post, 5-9, 260, sr.; Hudson Williams, Archer City, 6-3, 235, jr.; Jeremiah Steph, Beckville, 6-1, 190, sr.

Linebackers – Jake Boness, Christoval, 5-6, 135, jr.; Octavian Giles, Tenaha, 6-1, 185, sr.; Tryston Harding, Windthorst, 5-7, 157, sr.; Da’Marion Medlock, Mart, 5-10, 145, jr.

Secondary – Grant Hess, Muenster, 6-3, 185, jr.; Terry Bussey, Timpson, 5-11, 165, fr.; Tyson Cornett, Leon, 6-0, 170, sr.; Ryan Grawunder, Vega, 5-10, 165, jr.

Punter – Garrett Lero, Snook, 5-8, 150, jr.

Utility – Matthew Rosas, McCamey, 5-6, 150, soph.

Kick returner – Antwaan Gross, Refugio, 5-10, 175, jr.

  

THIRD TEAM

Offense

Guards – John Hester, Hawkins, 6-5, 275, jr.; Ethan Crawford, Panhandle, 5-11, 245, sr.; Carter Hooser, Crawford, 5-11, 255, sr.

Tackles – Cory Stewart, Wink, 6-5, 255, sr.; Carter Murray, Lovelady, 6-4, 295, sr.

Center – Kolter Willeford, Hawley, 5-10, 315, sr.

Wide receivers – Beau Jolly, Christoval, 6-0, 180, jr.; Johnny Ryder, Granger, 6-2, 180, jr.

Tight end – Cael Bruno, Frankston, 5-9, 150, jr.

Quarterback – (tie) Tyler Palmer, Shiner, 5-10, 185, sr.;  Ivan Rubio, McCamey, 6-0, 195, sr. 

Running backs – Shaun Easterling, Lovelady, 6-0, 200, soph.; Julius Mason, West Sabine, 5-6, 195, sr.; Jace Edington, Lindsay, 5-9, 160, sr.

Fullback –  J’ren Salais, Kenedy, 6-1, 190, sr.

All-purpose – Jordan Kelley, Refugio, 6-2, 180, jr.

Place-kicker – Justin Yarbrough, San Saba, 5-9, 170, sr.

 

Defense

Linemen – J.J. Ake, Mason, 6-2, 190, sr.; Nash Dieter, Lindsay, 6-1, 190, sr.; Atlee Roberts, Rivercrest, 6-1, 180, sr.; (tie) Joseph Trepainer, Seymour, 6-3, 260, sr.; Francisco Ortega, Stratford, 5-8, 200, sr.

Linebackers – Colton Anderson, West Sabine, 5-6, 165, sr.; Larson Hoffmeyer, Bosquesville, 5-7 165, sr.; Shawn Holmes, Garrison, 5-11, 215, sr.; (tie) Brock Gibson, Wink, 6-2, 225, sr.; Ty Williams, Crawford, 6-0, 172, jr.

Secondary – Jordan Landrum, Rosebud-Lott, 5-7, 145, jr.; Isaiah Gonzales, Junction, 5-9, 155, jr.; Lane Wilson, Sudan, 5-11, 160, sr.; Eli Bivins, Rivercrest, 5-9, 145, sr.

Punter – Micah Smith, Hearne, 6-3, 195, sr.

Utility – Alex Rodriguez, Winters, 6-1, 180, sr.

Kick returner – Kason O’Shields, Hawley, 5-10, 170, sr.

 

HONORABLE MENTION

Offense

Guards – Andy Castillo, Sundown, 5-11, 250, jr.; Rocklin Ginnett, Italy, 6-1, 260, sr.; Isaiah Garcia, McCamey, 5-9, 274, jr.; Michael Longoria, Mason, 5-10, 215, sr.; Vincent “Puff” Peters, Linden-Kildare, 6-2, 285, sr.; Eli Taylor, Shelbyville,5-10, 238, jr.

Tackles – Briley Barron, Maud, 6-4, 275, soph.; Jason DeCluette, Grapeland, 5-11, 290, jr.; Landry Smith, Alto, 6-2, 200, jr.; Jonaven Villarreal, Bruni, 5-11, 255, jr.

Centers – Bladen Calley, San Saba, 5-11, 215, sr.; Ethan Cumins, Rio Vista, 6-0, 275, sr.

Wide receivers – Dillon Denman, Centerville, 6-3, 170, sr.; Jabari Dunn, Hearne 6-0, 160, jr.; Antwaan Gross, Refugio, 5-10, 175, jr.; Callen McCasland, Archer City, 6-0, 170, sr.; Bradin Thomas, Quanah, 5-9, 150, sr.

Tight ends – Tom Boles, Evadale, 6-1, 175, sr.; Brandon Kenley, Sundown, 6-1, 175, sr.

Quarterbacks – Cy Blecher, Windthorst, 6-2, 194, sr.; Brink Bizzell, Frankston, 5-10, 180, sr.; Korbin Covarrubiaz, Eldorado, 6-0, 160, sr.; Corbyn Cornell, Alvord, 6-0, 185, sr.; Kanon Gibson, Wink, 6-1, 190, soph.; Ryan Grawunder, Vega, 5-10, 165, jr.; Mason Hardy, Normangee, 5-11, 184, sr.; Ryan Harris, Beckville, 6-3, 200, jr.; Hunter Long, Cisco, 5-10, 140, soph.; Wes Jones, Panhandle, 6-3, 185, sr.; Braydin Warner, Hamlin, 6-2, 180, sr.

Running backs – Brayden Dunlap, Miles, 5-9, 160, sr.;  Jay King, Bosqueville, 5-9, 140, sr.; William Rauch, Smyer, 6-2, 200, sr.; Cadarian Wiley, Grapeland, 6-1, 185, jr.

Fullbacks – Mason Folk, Wellington, 5-10, 180, sr.; Ryan Jackson, Alba-Golden, 5-11, 202, sr.; Chase Morales, Cooper, 6-0, 190, sr.

All-purpose – Matthew Bower, Union Grove, 5-10, 175, sr.; Bode Box, Sudan, 5-10, 150, sr.; Tyson Cornett, Leon, 6-0, 170, sr.; Landyn Jack, Panhandle, 6-4, 190, soph.

Place-kickers – Jesus Luna, Italy, 5-8, 150, sr.; John Machtolff, Archer City, 5-7, 155, jr.; Jayden Mojica, Beckville, 5-8, 155, soph.; Luke Shaffer, Falls City, 6-1, 230, jr.

 

Defense

Linemen – Steven Craft-Mitchell, Hearne,5-11, 245, jr.; Wesley Estridge, Albany, 5-9, 305, sr.; Jacob Hofauer, Falls City, 6-2, 240, sr.; Anthony Jackson, Hearne,6-3, 250, jr.; Jacob Kimmons, Italy, 5-9, 147, sr.; Stryker Leschber, Thorndale, 6-3, 230, jr.; Sammy McLain, Wellington, 5-10, 190, sr.; Jayson Pagan, McCamey, 5-10, 257, sr.; Emmanuel Venegas, Ozona, 6-3, 205, sr.

Linebackers – Cody Arrisola, Falls City, 6-2, 235, jr.; David Barajas, Eldorado, 6-0, 225, sr.; Ty Bates, Archer City, 6-0, 170, jr.; Carlos Cantu, Ozona, 5-6, 165, jr.; Cooper Carter, Lindsay, 5-10, 185, sr.; J.C. Chaney, Holland, 5-11, 200, jr.; Logan Glover, San Saba, 6-5, 185, sr.; Dawson Hearne, Cisco, 6-4, 215, jr.; Alex Hofauer, Falls City, 6-0, 205, sr.; Keen Linson, Johnson City, 5-11, 168, jr.; DJ McClelland, Granger, 6-0, 190, soph.; Cooper Sheridan, Grapeland, 6-3, 190, sr.; Cameron Walker, Crawford, 5-10, 161, soph.; Cade Willis, Cushing, 6-0, 220, sr.; Denton Young, Normangee, 5-11, 170, sr.

Secondary – Brayden Wilcox, Christoval, 5-10, 190, sr.; Corbyn Cornell, Alvord, 6-0, 185, sr.; Milo Morrison, Beckville, 5-11, 150, sr.; Ayden Tomasek, Holland,5-8, 170, sr.; Jamion Turner, Price Carlisle, 5-10, 166, sr.; Josiah Ward, Post, 5-11, 155, sr.; John Youens, Bosqueville, 6-1, 185, soph.; Quentin Smith, West Sabine, 6-1, 165, jr.

Utility – Clay Gilter, Vega, 5-9, 155, jr.; Rustin Penrod, Sudan, 5-10, 170, sr.; Joseph Perez, Bruni, 5-9, 175, sr.; Luke Shaffer, Falls City, 6-1, 230, jr.