Scroll To Top
TXSWA logo image. click to go to home page  

Collin Street Bakery ad Collin Street Bakery ad

Home Team Marketing ad Home Team Marketing ad

Prospect Showcase ad Prospect Showcase ad

Last Update:
Thursday, February 23, 2017 10:39 AM

TXSWA — Collin Street Bakery
2010 All-State Softball Teams

A special plaque is available to those who were named to one of the top three teams as well as those who were named as an honorable mention. See the details on the TXSWA home page and order yours today!


Class:   5A      4A      3A      2A      1A


CLASS 5A
Coach of the Year - Laneigh Clark, Pearland
Player of the Year - Jaclyn Bechtle, Pearland

FIRST TEAM
Pitcher
Jessica Bowden, Pearland; Laura Ramos, Coppell; Heather Stearns, Lewisville Hebron
Catcher
Jaime Edwards, Austin Bowie
First Base
Tori Sheppard, Cypress Creek
Second Base
Lauren Langer, Pearland
Shortstop
Jaclyn Bechtle, Pearland
Third Base
Tricia Van Winkle, Coppell
Utility/DP
Megan Granado, Lubbock Coronado
Outfield
Alyssa Bass, Tomball; Macy Burr, Plano; Katelyn Williams, Cedar Park Vista Ridge

SECOND TEAM
Pitcher
Paige McDuffie, The Woodlands; Cassie McClure, Kingwood; Kristen Rumley, Katy Cinco Ranch
Catcher
Marley Moehrig, Victoria Memorial
First Base
Megan Coronado, Pearland
Second Base
Lauren Baxter, Northwest
Shortstop
Taylor Thom, Cedar Park Vista Ridge
Third Base
Whitney Burt, Lewisville Hebron
Utility/DP
Sloan Walker, Tomball
Outfield
Kat Strunk, South Grand Prairie; Kendall Wiley, Austin Bowie; Patty Gorzycki, Bryan

THIRD TEAM
Pitcher
Shelby Lancaster, Tomball; Sarah Halliwell, A&M Consolidated; Liz Paul, Fort Bend Clements
Catcher
Sarah Allison, A&M Consolidated
First Base
Vonnie Martin, Plano
Second Base
Elizabeth Arana, The Woodlands
Shortstop
Shabanese Brown, Copperas Cove
Third Base
Rosie Maddox, Austin Westlake
Utility/DP
Brittney Siudym, Cedar Park Vista Ridge
Outfield
Jordan Bettoil, A&M Consolidated; Nici Starkey, Northwest; Michelle Quinn, Tomball

HONORABLE MENTION
Pitcher
Megan Navarette, Lubbock Coronado; Jacey Punches, Stony Point; Taylor Grahmann, El Paso Americas; Lauren McClary, Pasadena Memorial;
Catcher
Kayla Prater, The Woodlands
Second Base
Jessica Rubin, Kingwood; Vanessa Eng, Alvin
Shortstop
Renada Davis, Tomball; Brandi Virgil, Cypress Creek; Clarissa Navarro, La Joya
Outfield
Jordan Berry, A&M Consolidated; Leandra Maly, Pearland; Maria Olivas, El Paso Americas


CLASS 4A
Coach of the Year - Sherry Rogers, Hewitt Midway
Player of the Year - Kermitria Ward, Hewitt Midway

FIRST TEAM
Pitcher
Kermitria Ward, Hewitt Midway; Sara Mirels, New Braunfels Canyon; Alexis Cantu, Frisco Wakeland
Catcher
Mandy Ogle, New Braunfels Canyon
First Base
Ally Johnson, Corpus Christi Moody
Second Base
Rilea Whitaker, Calhoun
Shortstop
Stephanie Peace, New Braunfels Canyon
Third Base
Valerie Ramirez, Hewitt Midway
Utility/DP
Jamise Jackson, Waxahachie
Outfield
Aspen Herron, Dripping Springs; Kaydee Rayburn, Waller; Bailey Brantley, Arlington Seguin

SECOND TEAM
Pitcher
Kylee Crosek, Denton Guyer; Katy Adair, Magnolia; Kaci Federwisch, Brenham
Catcher
Kelby Allen, Canyon Randall
First Base
Kate Foster, Mesquite Poteet
Second Base
Makenzie Robertson, Hewitt Midway
Shortstop
Emily Albus, Brenham
Third Base
Kaylee Villanueva, Corpus Christi Moody
Utility/DP
Jessi Black, Mesquite Poteet
Outfield
Canyon Samuel, Mansfield Legacy; Natalie McQuiston, Henderson; Stephanie Lozano, Kingsville King

THIRD TEAM
Pitcher
Brianne Baley, Dripping Springs; Cecilia Castillo, Calhoun; Abby Donnell, Wichita Falls Rider
Catcher
Tiffany Castillo, Calhoun
First Base
Carmen Gadt, Pine Tree
Second Base
Kelci Garza, Frisco Wakeland
Shortstop
Monique Miller, Hewitt Midway
Third Base
Peyton Webb, Montgomery
Utility/DPLindsey Vasquez, Hallsville
Outfield
Maddie Johnson, Frenship; Morgan Johnson, Hewitt Midway; Lane Jurden, Brenham

HONORABLE MENTION
Pitcher
Kyndall Reaves, Montgomery; Tori Banda, Waxahachie; Megan Atchison, Manvel; Brittany Talley, Little Elm; Jamie Allred, Hallsville
Catcher
Brittany Eitel, Hallsville; Aubrey Enriquez, Plainview
Second Base
Morgan Peck, Hallsville; Macy Rainbolt, Wichita Falls Rider
Shortstop
Briana Walker, Mansfield Legacy; Morgan Moore, Elgin
Third Base
Shelbi Swenson, Elgin
Utility/DP
Brooklyn Green, Hallsville
Outfield
Kelsey Willis, Hallsville; Karly Gibson, Wichita Falls Rider; Jalie Eppers, Sulphur Springs; Jamonica Hall, Sulphur Springs; Mariah Millington, Lindale

CLASS 3A
Coach of the Year - Kathy Barker, Paris North Lamar
Player of the Year - (Tie) Brooke Keel, West Rayn House, Paris North Lamar

FIRST TEAM
Pitcher
Rayn House, Paris North Lamar; Carlie Thomas, Huntington; Ashley Anz, West
Catcher
Jasmine San Mieuel, Celina
First Base
Brittany Lewis, Lucas Lovejoy
Second Base
Brooke Keel, West
Shortstop
Kassie Roddam, Rockdale
Third Base
Brooke Morrison, West
Utility/DP
Ashley Campbell, Spring Hill
Outfield
Jessica Marshburn, Van; Taylor Sullins, West; Amber Cherry, Splendora

SECOND TEAM
Pitcher
Cally Falls, Needville; Kaylee Davis, Carthage; Molly Cooper, Waco Robinson
Catcher
Breanna Pavlas, West
First Base
Callie Ives, Andrews
Second Base
Maeson Mondrick, Cameron Yoe
Shortstop
Jordan Strickland, Princeton
Third Base
Jenny Stack, Needville
Utility/DP
Katy Kazen, Boerne
Outfield
Dalena Hagan, Yoakum; Kayla Garcia, Navasota; Sydney Betke, Waco Robinson

THIRD TEAM
Pitcher
Katelyn Wolff, La Grange; Shelby Ballenger, Princeton; Alyssa Fincher, Cameron Yoe
Catcher
Shelby Ruderman, Splendora
First Base
Ashlyn White, Spring Hill
Second Base
Maranda Westbrook, Rusk
Shortstop
Cadie Weaver, Splendora
Third Base
NeNee Frazier, Pittsburg
Utility/DP
Amanda Benge, Huntington
Outfield
Denise Reyes, Clint; Trish Hock, Sweeney; Becca Rademacher, Needville

HONORABLE MENTION
Pitcher
Katelyn Drummond, Celina; Allie Chenault, Sweeny; Brooke Clark, China Spring; Amber Neal, Bandera
Catcher
Maria Lopez, Lyford; Lizzie Autrey, Spring Hill; Taylor Harris, Van; Denne’ Crawford, Silsbee; Laura Benavidez, Robstown
First Base
Brittni Ahlschlager, La Grange
Second Base
Cobi Barker, Paris North Lamar
Shortstop
Shelby Carter, Celina
Third Base
Tori Jo White, Carthage
Utility/DP
Allyson Blakeney, Yoakum; Chelsea Claypool, Ingleside; Jessica Pride, Carthage
Outfield
Shauna McClure, Splendora; Kaylie Adams, Ingleside; Sydney Laws, Brownwood

CLASS 2A
Coach of the Year - Charles Pawelek, George West
Player of the Year - Maggie Ham, George West

FIRST TEAM

Pitcher
Maggie Ham, George West; Janna Allen, Early; Linsey Hays, Brock;
Catcher
Cheyenne De La Garza, Brock
First Base
Shelby Drew, Harleton
Second Base
Daniella Castillo, Early
Shortstop
Jessica Parish, Lexington
Third Base
Ashley Eaves, Linden-Kildare
Utility/DP
Regan Rickman, Honey Grove
Outfield
Morgan Birrell, Early; Morgan Jones, Harleton; Autumn Romine, Winnsboro

SECOND TEAM
Pitcher
Kayla McDaniel, Harleton; Blair Hickey, Elysian Fields; Sharisa Stoddard, Bushland
Catcher
Kaley Zacharias, McGregor
First Base
Caroline Thacker, Paul Pewitt
Second Base
Allison Michael, Kermit
Shortstop
Lucero Porras, Kermit
Third Base
Kish Suniga, Early
Utility/DP
Shanice Love, Linden-Kildare
Outfield
Christina Graham, Alpint; Kenzie Spanko, Alba Golden; Kayla Wallek, George West

THIRD TEAM
Pitcher
Meagan Flores, Sunnyvale; Kalani Basham, Grandview; Taylor Wells, Linden-Kildare
Catcher
Ashley Noak, Danbury
First Base
Samantha Hawkins, Lubbock Roosevelt
Second Base
(Tie) Jayton Gordon, Clyde; Courtney Sukum Lago Vista
Shortstop
Bailey Vrazel, Danbury
Third Base
Sheyanne Smith, Junction
Utility/DP
Alyssa Giddens, Mount Pleasant Chapel Hill
Outfield
Julia Loudermilk, Early; Whitney Surratt, Linden-Kildare; Elissa Downey, Leon

HONORABLE MENTION
Pitcher
Shanna Carrico, Wall; Skylar Cagle, Pilot Point; Monica Cavazos, Poth; Rachel Jones, Tom Bean; Kaylee Garner, Danbury;
Catcher
Kelsie Laskoskie, Anahuac; Tera Davis, Clyde
First Base
Kendra Hinze, Rogers; Selina Bria Ramirez, Dilley
Second Base
Catie Patterson, Leon; Heather Rocha, Poth
Shortstop
Tylene Middleton, Early; Ashley Shuldham, Leon
Third Base
Brooke Carlton, Slaton
Utility/DP
Haley Chambers, Austin Hyde Park; Lauren Kurtz, Industrial
Outfield
Cassie Kreig, Sonora; Mariah Lopez, Abernathy; Kaylee Prather, Elysian Fields


CLASS 1A
Coach of the Year - Shanna Roberts, Forsan
Player of the Year - Mikel-Ann Caddell, Mart

FIRST TEAM
Pitcher
Mikel-Ann Caddell, Mart; Anna Cross, Cross Roads; Amanda Longoria, Forsan
Catcher
Hope Estes, Lovelady
First Base
Jessica Williams, Mart
Second Base
Shelby Jones, Forsan
Shortstop
Ambra Hill, Forsan
Third Base
Alyssa Reyes, Ganado
Utility/DP
Lindsey Wilkinson, Wolfe City
Outfield
Alexis Griffin, Hubbard; Kaymee Gooden, Mart; Meagan Terry, Mart

SECOND TEAM
Pitcher
Alaina Anderson, Petrolia; Summer Groholski, Grapeland; Kalli Mikulik, Flatonia
Catcher
Alyssa Richards, Italy
First Base
Chelsey Pryor, Cross Roads
Second Base
Amy Hollar, Seymour
Shortstop
Marley Barker, Seymour
Third Base
Kelli Schkade, Albany
Utility/DP
Hillary Trant, Iola
Outfield
Tatiana Martinez, Seymour; Amber Brown, Iola; Kallie Noble, Albany

THIRD TEAM
Pitcher
Katie Gilbert, North Zulch; Danielle Ford, Clarendon; Shelby Calderon, Ralls;
Catcher
Jamie Kowalick, Petrolia
First Base
Brooke Deckard, Blue Ridge
Second Base
Hailey Owen, Albany
Shortstop
Megan Estes, Lovelady
Third Base
(Tie) Megan Richards, Italy; Chazeley Donnell, Seymour
Outfield
Jessica Rivera, Ganado; Kendall Wiley, James Bowie; Madison Montgomery, Seymour

HONORABLE MENTION
Pitcher
Courtney Westbrook, Italy; Taylor Atkins, Lindsay
Catcher
Natalie Edens, Hubbard
First Base
Taylor Williams, Flatonia
Shortstop
Jamie Schkade, Albany
Third Base
Bailey Stolte, Thrall; Mallory Jessup, Woodsboro
Outfield
Kristen Shamburger, Hawkins